english
En

ویزای شینگن

اخذ ویزای شینگن

ایرانیان مانند سایر کشورهای دیگر، برای ورود به کشورهای اروپایی به ویزا (ویزای شینگن) نیاز دارند. ویزای شینگن در واقع یک ویزای کوتاه مدت است که به دارندگان آن اجازه می‌دهد برای مقاصد گردشگری وارد کشورهای منطقه شینگن شوند. این منطقه شامل 26 کشور مختلف است که به آن‌ها کشورهای شینگن نیز گفته می‌شود:

 

اتریش بلژیک جمهوری چک دانمارک
استونی فنلاند فرانسه آلمان
یونان مجارستان ایسلند ایتالیا
لتونی لیتوانی لوکزامبورگ مالت
هلند نروژ لهستان کشور پرتغال
اسلواکی اسلوونی اسپانیا سوئد
سوئیس لیختن اشتاین

 

 

اخذ ویزای شینگن با آژانس مسافرتی ماهبدپرواز

با استفاده از ویزای شینگن می‌توانید تا 90 روز در یک دوره 180 روزه، در این کشورهای عضو شینگن و اتحادیه اروپا اقامت داشته باشید. نکته مهم این است که حتما در ابتدا باید به کشوری که از آن ویزا گرفته‌اید سفر کنید یا از ابتدا برای کشوری اقدام کنید که می‌خواهید بیشترین روزهای سفر را در آن جا بگذرانید.

بسته به دلایل شما برای بازدید از کشورهای شنگن و تعداد دفعات بازدید‌، ممکن است ویزای یک‌ بار ورود ، ویزای دو بار ورود یا ویزای چند بار ورود (مالتیپل) برای شما صادر شود. اگر نیاز به مسافرت مکرر داشته باشید، می‌توانید برای دریافت ویزای اتحادیه اروپا با اعتبار حداکثر 5 سال درخواست دهید، البته باید در نظر داشته باشید که نمی‌توانید بیش از 90 روز در یک دوره زمانی 180 روزه در منطقه شینگن بمانید.

 

انواع ویزای شینگن

بسته به نوع خدمات مورد نیاز و هدف از ورود به کشورهای اتحادیه اروپا و سایر کشورهای شینگن ، انواع مختلفی از ویزای شینگن وجود دارد که به اختصار شرح داده می‌شوند:

 

ویزای یک بار ورود

همانطور که از نام آن مشخص است، ویزای یکبار ورود به دارنده‌ی آن این امکان را می‌دهد که تنها یک بار در مدت زمان معین، وارد منطقه شینگن و اتحادیه اروپا شود. نکته مهم درباره این ویزا این است که فقط و فقط یک بار می‌توانید با آن به کشور مد نظر وارد شوید، یعنی اگر از منطقه شینگن خارج شوید، حتی در صورت اعتبار داشتن مدت ویزا هم نمی‌توانید از آن دوباره استفاده کنید.

 

ویزای دوبار ورود

تنها تفاوت بین ویزای شینگن یک بار ورود و دو بار ورود این است که ویزای دوم به شما این شانس را می‌دهد که پس از خروج از قلمروی شینگن، یک بار دیگر به آن بازگردید. از لحاظ موارد دیگر این ویزا دقیقا مانند مورد قبلی است. البته باید مدت زمان درج شده روی ویزا را نیز رعایت کنید.

 

ویزای چند بار ورود یا مولتیپل

ویزای چندبار ورود به دارنده آن این امکان را می‌دهد که هر چند بار که بخواهد وارد منطقه شینگن شده یا از آن خارج شود، البته به این شرط که قانون «90 روز در دوره 180 روزه» را فراموش نکند.

براساس تعداد دفعاتی که به منطقه شینگن سفر می‌کنید، می‌توانید یکی از انواع ویزای مولتیپل زیر را درخواست کرده و دریافت کنید:

 • ویزای یک ساله
 • ویزای سه ساله
 • ویزای پنج ساله

 

ویزاهای با اعتبار سرزمینی محدود (LTV)

این نوع ویزای شینگن به شما این امکان را می دهد که فقط در کشور شینگن که ویزا را صادر کرده است یا در برخی موارد دیگر، در برخی از کشورهای شنگن که به طور خاص در هنگام درخواست ویزا ذکر شده‌اند، سفر کنید. این ویزا در واقع نوعی مورد استثناء از بقیه انواع ویزای شنگن است و ممکن است به دلایل بشردوستانه و در شرایط اضطراری صادر شود.

 

ویزای ملی یا ویزای نوع D

ویزای دسته‌ی «D» به افراد خاصی اعطا می‌شود که در یکی از کشورهای شینگن مشغول به کار ، تحصیل یا اقامت دائم هستند. ویزای ملی می‌تواند یک بار ورود باشد و به افرادی که نیاز به اقامت در یکی از کشورهای شینگن برای مدت معینی دارند و تنها هدف خاصی را دنبال می‌کنند اعطا می‌شود. از سوی دیگر، ویزای ملی چند بار ورود نیز برای افراد خاصی اعطا می‌شود و به دارنده آن اجازه می‌دهد تا به دلخواه خود به داخل و خارج از این کشور شینگن سفر کنند و همچنین بدون نیاز به ویزای اضافی در کل منطقه شینگن سفر کنند.

برای دریافت ویزای ملی چند ورودی ، باید دارای معیارهای خاصی داشته باشید:

 • یک برنامه دانشجویی بین المللی که در شرف شروع دوره کامل تحصیل در یکی از کشورهای شنگن است.
 • یک کار آموزشی در یک موسسه عالی یا مرکز تحقیقاتی در هر یک از کشورهای شینگن
 • حرفه‌ی ورزشی، هنری ییا هر حرفه‌ای که دلیلی برای سفر به کشورهای شینگن برای به اشتراک گذاشتن آن حرفه باشد.
 • موارد اضطراری مانند وضعیت پزشکی که مانع از خروج فرد از منطقه شینگن در بازه زمانی تعیین شده باشد.

 

ترانزیت فرودگاهی

این نوع از ویزای شینگن برای افرادی است که نیاز به سفر از طریق منطقه بین المللی فرودگاهی واقع در یک کشور شینگن، بدون ورود به کشور شینگن دارند. در واقع با گرفتن این نوع ویزا،‌به هیچوجه اجازه خروج از فرودگاه را ندارید و فقط برای تعویض پرواز می‌توانید از آن استفاده کنید.

 

ویزای شینگن گردشگری

قاعدتا این نوع ویزای شینگن یکی از معروف‌ترین اهداف سفر به منطقه شینگن است. افرادی که قصد دارند از هر یک از کشورهای این قلمرو برای گشت و گذار و تجربه فرهنگ، معماری، غذاها و موارد دیگر دیدن کنند، باید این هدف را از سفر در فرم درخواست خود انتخاب کنند.

 

ویزای شینگن برای بازدید از خانواده یا دوستان

افرادی که اعضای خانواده یا دوستانشان به طور قانونی در منطقه شینگن اقامت دارند، در صورت تمایل به ملاقات با آن‌ها، می‌توانند برای این ویزا اقدام کنند. البته این نوع ویزا در درجه اول به یک دعوت‌ نامه از افراد دارای اقامت در آن کشورها نیاز دارد و هر دعوت‌نامه‌ای هم ممکن است پذیرفته نشود.

 

اخذ ویزای شینگن برای مقاصد تجاری یا بازدید رسمی

بسیاری از افراد برای مقاصد تجاری به کشورهای شینگن سفر می‌کنند. مزایای درخواست برای چنین ویزایی بسیار زیاد است، به عنوان مثال می‌توانید در طول فصل اوج درخواست های ویزا، زمانی که تعداد افراد متقاضی زیاد است، وقت ملاقات سریع‌تری بگیرید. البته که باید مدارک لازم برای اثبات مقصد تجاری را نیز داشته باشید.

 

ویزای شینگن برای دلایل پزشکی

مقاصد پزشکی از دیگر دلایل قابل قبول برای درخواست اخذ ویزای شینگن است. این ویزا به بیماران این امکان را می‌دهد تا در مدت 180 روز مراقبت‌های پزشکی مورد نیاز خود را در هر کلینیک پزشکی یا بیمارستانی به مدت سه ماه دریافت کنند.

 

ویزای شینگن برای اهداف مطالعاتی

دانشجویان برای حضور در هر نوع موسسات آموزشی اعم از دوره‌های دانشگاهی، دوره‌های زبان و فرصت‌های مطالعاتی برای مدت کمتر از سه ماه می‌توانند برای اخذ ویزای شینگن اقدام کنند. شرکت در یک آزمون ورودی بین‌المللی نیز از راه های اخذ ویزای شینگن است.

 

ویزای شینگن برای شرکت در یک رویداد ورزشی، هنری یا فرهنگی

برای شرکت در رویدادهای خاص بین‌المللی نیز می‌توان درخواست اخذ ویزای شینگن کرد. دقت کنید که در این حالت متقاضی باید بخشی از رویداد باشد و نه تنها مخاطب؛ مثلا بازیگر یک نمایش یا مجری برنامه‌ای خاص.

 

سایر موارد

می‌توان اهداف دیگری را نیز برای سفر در فرم اخذ ویزای شینگن ذکر کرد. به هر حال پذیرفتن این درخواست هر چه که باشد، مبتنی بر ارائه مدارک کافی و توجیه هدف از سفر دارد.

 

تفاوت بین اعتبار ویزا و مدت اقامت

گذشته از ویزای چند بار ورود، که به شما امکان می‌دهد حداکثر 90 روز در یک دوره 180 روزه در منطقه شینگن بمانید، اعتبار ویزای یکبار ورود یا ویزای دوبار ورود شما به سفارت بستگی دارد. سفارت تعداد روزهایی را که مجاز به اقامت در هر یک از کشورهای اتحادیه اروپا هستید، و همچنین اولین تاریخی که مجاز به ورود به شینگن هستید و آخرین روزی که مجاز به اقامت هستید را تعیین می‌کند و این تاریخ‌ها در ویزای شما درج خواهد شد.

تفاوت بین اعتبار ویزا و مدت اقامت در ویزا ممکن است برای بسیاری از افراد گیج کننده باشد. مدت اقامت حداکثر روزهایی است که شما مجاز به ماندن در شینگن هستید. اولین روزی که وارد شینگن می‌شوید به عنوان روز اول محاسبه می‌شود (حتی اگر فقط چند دقیقه قبل از نیمه شب وارد شینگن شوید). از طرف دیگر اعتبار ویزا، مدت زمانی است که می‌توانید از ویزای خود برای ورود و اقامت در منطقه شینگن استفاده کنید.

 

موارد لازم برای مدارک اخذ ویزای شینگن

 • فرم درخواست ویزا تکمیل و امضا شده
 • دو عکس جدید (گرفته شده در کمتر از سه ماه اخیر)
 • پاسپورت معتبر که حداقل سه ماه پس از تاریخی که قصد خروج از منطقه شنگن را دارید، اعتبار داشته باشد. همچنین در صورت داشتن، پاسپورت‌های قدیمی با ویزا نیز از شرایط دریافت ویزای شینگن است.
 • رزرو سفر رفت و برگشت یا برنامه سفر. این برنامه باید شامل تاریخ و شماره پرواز باشد که ورود و خروج از منطقه شنگن را مشخص می‌کند. آژانس مسافرتی ماهبدپرواز می‌تواند در این زمینه شامل رزرو هتل، مشاوره، برنامه سفر و نحوه دریافت ویزای شینگن به شما کمک کند.
 • بیمه نامه مسافرتی که سندی است که ثابت می‌کند شما دارای بیمه درمانی مسافرتی برای کل قلمرو شینگن هستید، با حداقل پوشش 30000 یورو.
 • مدارک اقامت که نشان می‌دهد در طول اقامت خود در شینگن در کجا اسکان خواهید داشت. این مورد علاوه بر رزرو هتل، می‌تواند نامه دعوت از میزبانی که در خانه او اقامت خواهید داشت باشد.
 • اثبات تمکن مالی شامل یکی از موارد صورت حساب بانکی کمتر از سه ماه گذشته، نامه‌ی حامی مالی یا اسپانسر و یا ترکیبی از این دو.
 • مدرکی مبنی بر پرداخت هزینه ویزا 80 یورو برای بزرگسالان و 45 یورو برای کودکان 6 تا 12 سال
 • مدارک اخذ ویزای شینگن اضافه بسته به شرایط دریافت ویزای شینگن مانند جواز کسب، گواهی اشتغال به تحصیل و …

 

مدت زمان صدور ویزای شینگن

شما می‌توانید حداکثر شش ماه قبل از تاریخ سفر، برای اخذ ویزای شینگن فوری درخواست دهید. بررسی مدارک اخذ ویزای شینگن و اسناد در مرحله‌ی پذیرش معمولا دو تا سه هفته و اعلام نتیجه نهایی ممکن است تا شش هفته به طول بینجامد. البته این زمان به خلوت یا شلوغ بودن سفارت‌ها نیز بستگی دارد و ممکن است کمتر یا بیشتر طول بکشد.

نحوه دریافت ویزای شینگن پیچیده بوده و نیاز به داشتن اطلاعات به روز و کامل دارد. می‌توانید از مشاوره آژانس مسافرتی ماهبدپرواز برای خدمات ویزای شینگن ارزان استفاده کنید و هر سوالی راجع به خدمات ویزای شینگن باکیفیت، رزرو هتل و پرواز و برنامه سفر داشته باشید را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

 

اخذ ویزای شینگن

انواع ویزای شینگن

راه های اخذ ویزای شینگن

آژانس مسافرتی اخذ ویزای شینگن

تماس با پشتیبانی

ماهبدپرواز از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 16:30 و در روزهای پنجشنبه از ساعت 8 الی 13:30 پاسخگوی شما عزیزان می‌باشد.