english
En

پیکاپ ویزا یا پیکاپ پاسپورت چیست؟

پیکاپ ویزا یا پیکاپ پاسپورت چیست؟

اگر تابه‌حال قصد رفتن به کشوری را داشته‌اید که سفارت آن در ایران نبوده است، حتماً با واژه پیکاپ ویزا یا پیکاپ پاسپورت آشنا شده‌اید.
در واقع زمانی که شما قصد رفتن به کشوری را دارید که سفارت آن در کشور خودتان نیست، لازم است تا در زمان گرفتن ویزا به یکی از کشورهای همسایه که سفارت کشور موردنظر در آن قرار دارد، مراجعه فرمایید.

به‌عنوان‌ مثال اگر می‌خواهید از ایران به کانادا سفر کنید؛ لازم است تا پیش از آن به یکی از کشورهای ترکیه (آنکارا / استانبول) یا امارات (دبی / ابوظبی) بروید و ویزای خود را دریافت نمایید.

اما نکته قابل توجه این است که برای رفتن به چنین سفرهایی حتماً متحمل هزینه‌ تور خواهید شد. حتی در برخی از موارد دیده می‌شود که شخص مهاجر زمان کافی برای حضور در چنین سفرهایی را ندارد.

به همین دلیل چاره‌ای تحت عنوان خدمات پیکاپ ویزا یا خدمات پیکاپ پاسپورت اندیشیده شده که در آن شما به‌عنوان شخص مهاجر وکالت أخذ ویزا و درج آن روی پاسپورت از جانب سفارت را به شخص دیگری می‌سپارید تا فرایند گرفتن ویزا به انجام برسد و پس از اتمام این کار در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه، ویزا را برایتان ارسال نماید.

 

 

مزایای پیکاپ ویزا

از مهم‌ترین مزایای پیکاپ ویزا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

کاهش هزینه‌های اخذ ویزا

برای رفتن به کشوری دیگر مجبور هستید تا چند روزی را در سفر بگذرانید. سفر کردن به کشوری خارجی بدون شک نیازمند ترتیب دادن برنامه‌های خاصی از جمله هزینه غذا، هزینه اسکان و … است؛ بنابراین با سپردن مدارک خود به شخص دیگر هزینه‌های شما به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد.

اگرچه برای پیکاپ ویزا لازم است هزینه‌هایی را به شخص یا آژانس موردنظر بپردازید اما این مبالغ با زمانی که خود مجبور باشید به کشور دیگری برای انجام این مراحل سفر کنید قابل قیاس نخواهد بود.

 

پیشگیری از اتلاف وقت

برای گرفتن ویزا در کشوری دیگر ناچار می‌شوید تا زمانی را برای آن اختصاص دهید. اگر کارمند هستید و اجازه مرخصی ندارید یا حتی صاحب بیزینسی هستید که نمی‌توانید آن را به حال خود رها کنید و مدیریت آن را به دست دیگری بسپارید حتماً می‌دانید که زمان چقدر برایتان ارزشمند است؛ بنابراین بهترین راهکار پیکاپ ویزا است.

 

صرفه جویی در انرژی شخص مهاجر

مهاجرت فرایند پیچیده، انرژی بر و استرس ز‌ایی است که شخص به‌شدت قبل از رفتن درگیر آن خواهد شد؛ بنابراین برای این که بتوانید از مشغولیات ذهنی خود کم کنید و دغدغه گرفتن ویزا را نداشته باشید و از طرفی دیگر انرژی خود را بر روی دیگر مراحل متمرکز نمایید، بهتر است وکالت خود را برای گرفتن ویزا به شخص دیگری واگذار کنید.

 

مدارک موردنیاز برای پیکاپ ویزا چیست؟

مدارک لازم برای پیکاپ ویزا بر اساس کشور مبدأ، کشور مقصد و کشور سومی که در آن ویزا صادر می‌شود؛ متفاوت است. ازاین‌ رو بهتر است پیش از اقدام برای گرفتن ویزا مدارک لازم را از سایت‌های معتبر بررسی کنید.

 

برخی از مدارک کلی برای پیکاپ ویزا

  • مدارک شناسایی موردنیاز
  • فرم وکالت
  • ارائه وکالت‌نامه به شخص یا آژانس موردنظر با استناد به امضا و اثر انگشت شخص متقاضی الزامی است.
  • حداقل 2 قطعه عکس (عکس‌ها معمولاً باید در سایز 5×7 باشند و پشت‌نویسی شوند)
  • رسید انگشت‌نگاری (پس از انجام انگشت‌نگاری به شما رسیدی داده می‌شود که بهتر است آن را پشت پاسپورتتان بچسبانید و در حفظ و نگهداری آن تا زمان گرفتن ویزا کوشا باشید).
  • پرینت ایمیل سفارت (از طرف اداره مهاجرت یا همان سفارت برای شما ایمیلی ارسال خواهد شد که باید اطلاعاتی اعم از نام و نام خانوادگی به طور کامل، قد، رنگ چشم، آدرس، شماره‌تلفن و ایمیل را در آن وارد کنید)
  • اصل پاسپورت (پاسپورت شما باید دارای حداقل 7 ماه تا یک سال اعتبار باشد و امضا شود)

 

 

روش های پیکاپ ویزا چیست

 

پیکاپ ویزا از طریق آژانس

امروزه آژانس‌های بسیاری روی کار آمده‌اند که با کمترین هزینه و کوتاه‌ترین زمان این کار را برای شما انجام خواهند داد. دقت داشته باشید که انتخاب یک آژانس معتبر و قانونی بدون شک از وظایف اصلی شما خواهد بود.

 

نکات قابل‌توجه در مورد پیکاپ ویزا

دقت داشته باشید که هرگونه نقص و عدم مطابقت در مدارک شما ممکن است سبب به تعویق افتادن این فرایند شود بنابراین نهایت صراحت و دقت را در آن‌ها به کار گیرید.

برای گرفتن ویزا باید در پاره‌ای از مواقع برای شخصی که قرار است خدمات پیکاپ ویزا را برای شما انجام دهد، وقت سفارت (حضوری یا آنلاین) رزرو کنید.

به‌منظور پیگیری مراحل پیکاپ ویزا برای شما یک کد فرستاده می‌شود که از طریق آن می‌توانید شاهد انجام تمامی مراحل از راه دور باشید.

 

هزینه پیکاپ ویزا

اگرچه برای اخذ ویزا می‌توانید این وظیفه را به شخص دیگری واگذار کنید، اما برای انجام انگشت‌نگاری یا احراز هویت بیومتریک ملزم هستید که به کشور ثالث سفر کنید؛ بنابراین به‌طورکلی می‌توان گفت که هزینه پیکاپ ویزا به عوامل مختلفی از جمله شهر یا کشوری که مراحل انگشت‌نگاری را در آن انجام می‌دهید متفاوت خواهد بود.

تماس با پشتیبانی

ماهبدپرواز از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 16:30 و در روزهای پنجشنبه از ساعت 8 الی 13:30 پاسخگوی شما عزیزان می‌باشد.