english
En

هندوستان

Rate this post

درباره هندوستان

«هند» (India) مشتق شده از واژهٔ ایندوس در زبان پارسی باستان است که به جای واژه سانسکریت «سیندو» به‌کار می‌رفته و نام رودخانه سند بوده‌است. همچنین واژه «هندوستان» که به عنوان نام کامل این سرزمین در اغلب کشورها از جمله خود هند رواج دارد واژه‌ای فارسی است به معنی «سرزمین هندوها».حکومت هند را بزرگترین دموکراسی جهان می‌نامند. اولین تمدن در این سرزمین، تمدن حوزه رود سند با قدمت نزدیک به سه هزار سال است که با تمدن شهر سوخته در ایران همزمان بوده و با آن مراودات نزدیک داشته‌است و تقریباً پس از ورود آریائی‌ها بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۱۸۰۰ پیش از میلاد، هر دو از بین رفته‌اند. اولین امپراتوری در هند با حکومت سلسله موریا بین سالهای ۳۲۶ تا ۲۰۰ پیش از میلاد شکل گرفت. در سال ۱۵۱۰ میلادی پرتغالی‌ها به عنوان اولین مهاجمان اروپایی در گوا مستقر شدند. همچنین بریتانیایی‌ها و فرانسوی‌ها در قرن ۱۸ مناطقی برای خود از هند جدا کردند و بنیاد حکومت بریتانیای کبیر در هند استوار گردید. دولت بریتانیا بر اثر شورش‌های سال ۱۸۵۷ میلادی در هند، کمپانی هند شرقی بریتانیا را که گردانندهٔ هند بود منحل کرد و به این سرزمین خودمختاری داده شد. در ژانویهٔ ۱۹۵۰ هند حکومت جمهوری مستقل خود را اعلام نمود و به عضویت اتحادیه کشورهای مشترک المنافع بریتانیا درآمد.

موقعیت جغرافیایی

این کشور که در جنوب آسیا قرار دارد کشوری پست و هموار است. رشته‌کوه هیمالیا که در شمال کشور قرار دارد باعث شده‌ که رطوبت و ابرهای باران‌زا به شمال آسیا نفوذ نکند و در نتیجه هند کشوری پرباران و مرطوب و دارای خاک بسیار حاصلخیز می باشد. کشور هندوستان، با گستره وسیع جغرافیایی در جنوب آسیا، هفتمین کشور بزرگ دنیا از نظر وسعت و دومین کشور از نظر جمعیت (بعد از کشور چین) است. مساحت این کشور تقریبا دو برابر و جمعیت آن بیش از ۱۷ برابر کشور ماست. در هر کیلومتر مربع خاک هند ۳۴۴ نفر و در هر کیلومتر مربع خاک ایران ۳۷ نفر زندگی می‌کنند. در حال حاضر هند سومین قدرت تحقیقاتی دنیا و اولین در میان کشورهای در حال توسعه است و در بسیاری از شاخه های علوم مانند: بیوتکنولوژی، فن‌آوری اطلاعات، انرژی اتمی، علوم پزشکی و کشاورزی در ردیف کشورهای قدرتمند جهان است. کشور هند، علی‌رغم جمعیت بسیار زیاد و دارا بودن یک ششم مصرف کنندگان جهان، توانسته است علاوه بر خودکفایی در محصولات کشاورزی، توفیق صادرات قابل توجهی، خصوصا در زمینه گندم، برنج، شکر و چای را داشته باشد.

اطلاعات کلی شهر:

زبان رسمی: هندی، انگلیسی (گاهی زبان های بنگالی و پنجابی هم در هند صحبت می شود).

واحد پول: روپیه

برق شهری در کشور هند: ۲۲۰ ولت و ۵۰ هرتز

کد کشور: +۹۱

شماره اضطراری در هند

 • پلیس ۱۰۰
 • آتش‌نشانی ۱۰۱
 • آمبولانس ۱۰۲

(شماره ی ۱۱۲ برای مواقع اضطراری است، از طریق آن می توانید با پلیس، آتش نشانی و اورژانس پزشکی تماس بگیرید).

اختلاف ساعت با تهران: ۲ ساعت جلوتر است.

فهرست فرودگاه‌های بین‌المللی:

 • فرودگاه بین‌المللی ویر سوارکار
 • فرودگاه بین‌المللی راجیو گاندی
 • فرودگاه بین‌المللی لوکپریرا گوپیناز بوردولوئی
 • فرودگاه بین‌المللی ایندیرا گاندی
 • فرودگاه بین‌المللی دکتر باباساهب آمبدکار
 • فرودگاه بین‌المللی نتاجی سوباش چاندرا بوز

آب و هوا

آب و هوای هند دارای تنوع بسیار قابل توجهی است و از کوهستان‌های همیشه پوشیده از برف هیمالیا تا منطقه حاره و گرمسیری میانه و جنوب و کویر خشک غرباین کشور را دربر می‌گیرد.چهار فصل هند شامل: سرد وخشک از ماه دسامبر تا فوریه، گرم و خشک از ماه مارس تا مه، فصل بارش از ماه ژوئن تا سپتامبر و معتدل در ماههای اکتبر و نوامبر است. به طور میانگین ۱۰۰۰ تا۱۵۰۰ میلمتر باران در سال، تقریباً سراسر هند را دربر می‌گیرد که این مقدار به ۲۵۰۰ میلیمتر در سواحل و ناحیه شمال شرقی هند می‌رسد. میانگین بارندگی سالانه در بنگال غربی به بیش از ۱۱هزار میلیمتر در سال می‌رسد.

جادبه ها: 

۱۰- مرداب‌های کِرالا (Kerala)

Alappuzha-Backwaters  مرداب‌های کِرالا زنجیره‌ای از مرداب و دریاچه‌هایی است که در ایالت کِرالا و به موازات دریای عرب قرار دارند. مرداب‌های کرالا خانه‌ی بسیاری از گونه‌های منحصر به فرد آبزیان از جمله خرچنگ، قورباغه، پرندگان آبی و حیواناتی مانند سمور دریایی و لاک‌پشت است. امروزه، قایق سواری، با استفاده از کِتووالام (قایقی سنتی که از برنج ساخته می‌شود که امروزه تبدیل به هتل‌های معلق شده) بعلاوه‌ی امواج آب، پرطرفدارترین فعالیت توریستی در این مرداب‌ها به شمار می‌رود.

۹- قصر دریاچه

Lake Palace

قصر دریاچه واقع در دریاچه‌ی پیچولا در شهر اودایپور به عنوان قصر سلطنتی تابستانی در قرن ۱۸ ساخته شد. امروزه این قصر به یک هتل ۵ ستاره بدل شده که تحت نام “مناطق تفریحی و قصرهای راج” فعالیت می‌کند. هتل قصر دریاچه دارای قایقی است که مهمانان را از یک اسکله در قصر شهری واقع در ساحل شرقی پیچولا به هتل منتقل می‌کند. این قصر در سال ۱۹۸۳ و با فیلمبرداری فیلم جیمزباند در آن به شهرت رسید.

۸- معبد ویروپاکشا (Virupaksha)

Virupaksha-Temple-of-Hampi

معبد ویروپاکشا واقع در شهر هامپی به عنوان یک مقبره‌ی کوچک ساخته شد و تحت سلطه‌ی ویجایاناگارا تبدیل به مجتمعی بزرگ شد. اعتقاد بر آن است که این معبد از زمان ساخت مقبره‌ی کوچک در قرن ۷ پیش از میلاد تا کنون به طور بی‌وقفه مورد استفاده بوده که آن را به قدیمی‌ترین معبد هندو در هند بدل می‌کند.

۷- پالولِم (Palolem)

پالولِم زیباترین و همچنین جنوبی‌ترین ساحل توسعه یافته‌ی گوآ است. بندری طبیعی احاطه شده با پرتگاه‌های بلند در هر طرف است که به دریایی آرام و ساکن دارای بستری با شیب آرام منتهی شده‌ است. برای کسانی که معتقدند که ساحل بدون مجموعه‌ای از رستوران‌های ارزان قیمت و هتل‌های مناسب، زندگی شبانه و اهالی محلی خونگرم معنا ندارد، پالولِم بهترین مکان است.

۶- پارک ملی کانها (Kanha)

Bandhavgarh-National-park-1300x800

پارک ملی کانها در زمره‌ی زیباترین مناطق محیط زیست در آسیا و یکی از بهترین مکان‌ها برای دیدن ببر در هند است. جنگل‌های باشکوه بامبو و سال، دشت‌های پر از چمن و دره‌های کانها الهام بخش رودیارد کیپلینگ در نگارش اولین رمانش “کتاب جنگل” بوده و اینجا را تبدیل به یکی از برترین جاذبه‌های هند کرده‌ است.

۵- هارماندیر صاحب (Harmandir Sahib)

Harmandir Sahib1

هارماندیر صاحب، که بیشتر به نام معبد طلایی شناخته شده، اصلی‌ترین جاذبه‌ی توریستی اَمریتسار و پراهمیت‌ترین مکان برای سیخ‌ها است. ساخت معبد توسط استاد راماداس جی در قرن ۱۶ آغاز شد. در قرن ۱۹، ماهاراجه رانجیت سینگ تمام طبقه‌ی فوقانی معبد را با طلا پوشاند. اینجا معبدی حیرت‌انگیز و همیشه مملو از زائرانی از سرتاسر هند است که برای دیدن مکانی هیجان زده هستند که تا پیش از آن مانندش را تنها در تلویزیون دیده بودند.

۴- جایسالمِر (Jaisalmer)

Jaisalmer-City-Fort_19_137_jaisalmer_938_410

واقع در غربی‌ترین نقطه‌ی راجاستان و نزدیک مرز پاکستان، جایسالمِر شهر صحرایی بزرگی است. ماسه‌سنگ‌های دیوارهای “شهر طلایی” از صحرا مانند صحنه‌ای از شب‌های عربی برخاسته‌اند که در آن کاخ جایسالمِر مانند تاجی بر شهر قرار دارد. تجارت‌گرایی خارج از کنترل، دید رمانتیک جایسالمِر را از آن دریغ کرده، اما حتی با تمام سروصدا و اتوبوس‌های توریستی، این شهر مقام خود را به عنوان یکی از مشهورترین جاذبه‌های توریستی هند حفظ کرده‌ است.

۳- غارهای آژانتا (Ajanta)

Aurangabad_-_Ajanta_Caves_(57)

غارهای آژانتا آثار تاریخی حجاری شده درون سنگ و مربوط به قرن دوم پیش از میلاد هستند. غارهای باشکوه آژانتا حدود سال ۶۵۰ پیش از میلاد رها و تا سال ۱۸۱۹ فراموش شدند تا اینکه گروهی از شکارچیان انگلیسی به آنها برخورد کردند. انزوای این غارها زمینه‌ساز چنان شرایط محافظت شده‌ای شد که برخی از نقاشی‌های درون این غارها تا به امروز باقی مانده‌اند. نقاشی های دیواری محافظت شده نمایش دهنده‌ی همه چیز از میدان جنگ تا کشتی، خیابان‌های شهر و جنگل‌های پر از حیوانات پرتکاپو تا کوه‌های پوشیده از برف است. شهر آئورانگ آباد دروازه‌ی غارهای آژانتا و هم‌چنین غارهای شگفت‌انگیز اِلورا است.

۲- واراناسی (Varanasi)

Varanasi

واراناسی که در سواحل رود گَنگ واقع شده، برای هندوها، بودایی‌ها و جین‌ها مقدس و همچنین یکی از قدیمی‌ترین شهرهای مداوم مسکونی دنیا است. واراناسی از خیلی جهات متجلی بهترین و بدترین جنبه‌های هند بوده و می‌تواند کمی خسته کننده باشد. شاید صحنه‌ی ادای قربانی زائران در رود گَنگ در هنگام طلوع در کنار پس‌زمینه‌ی معابد چند صدساله تاثیرگذارترین صحنه‌ی دنیا باشد.

۱-تاج محل

site_0252_0008-750-0-20110920200709

تاج محل در آگرا آرامگاه بسیار عظیمی از مرمر سفید که بین سال‌های ۱۶۳۲ و ۱۶۵۳ به فرمان امپراتور موقال، شاه جهان و به یادبود همسر مورد علاقه‌اش ساخته شده است. این بنا که “قطره اشکی بر گونه‌ی ابدیت” نامیده می‌شود، یکی از شاهکارهای معماری موقال و یکی از بزرگترین جاذبه‌های توریستی هند به شمار می‌رود. علاوه بر آرامگاه گنبدی مرمر سفید، تاج محل شامل چندین ساختمان زیبای دیگر، حوض‌های بزرگ و باغ‌های وسیع زینتی با درختان و بوته‌های گل‌دار است.

باید ها و نباید ها

 1. اوه، شما بلدید انگلیسی صحبت کنید!!

گفتن چنین جمله ای هندی ها را به زمان استعمار باز می گرداند اما این داستان آنقدر قدیمی است که باید از اشاره به آن دست برداشت. بهتر است به جای اینکار این حقیقت را بپذیرید که همینک انگلیسی یک زبان جهانی است و اینکه هندی ها قادر به انگلیسی صحبت کردن هستند، آنقدرها هم عجیب و غریب نمی باشد.

 1. آیا شما یک ازدواج از پیش تعیین شده داشته اید؟

«ازدواج از پیش تعیین شده» کلیشه ای است که عمدتا توسط سینمای هند به جهانیان نشان داده می شود. بله درست است تعدادی از هندی ها همچنان ازدواج های از پیش تعیین شده دارند اما این موضوع، زندگی شخصی هندی ها را تنها به انتخاب از سایت های ازدواج محدود نمی کند.

 1. آیا شما گاو را می پرستید؟

در هند، گاو به دلایل متعدد و در فرهنگ های مختلف مقدس تلقی می شود. گاوها پرستیده نمی شوند اما به دلیل استفاده در کشاورزی و طبیعت آرامشان، مورد احترام بوده و با ارزش هستند. این یک مسئله ی حساس در هند بوده و بهترین کار این است که از هر گونه بحث در مورد آن اجتناب کنید.

 1. شما واقعا شبیه هندی ها نیستید، یعنی خیلی زیباتر از آن هستید که بخواهید هندی باشید!

واقعا چنین جمله ای به چه معناست؟ آیا قرار است یک تعریف باشد؟ و اگر این حرف کلیشه ای درست باشد معنای آن این است که تمام هندی ها نیازمند جراحی های زیبایی می باشند.

 1. من طرفدار کریکت نیستم!

بیایید کمی واقع بین باشیم، برای هندی ها مهم نیست که شما طرفدار دو آتشه ی کریکت باشید یا خیر. اما زمانی که شروع به مقایسه ی تیم کریکت هند با دیگر تیم های جهان به خصوص پاکستان یا استرالیا کنید همه چیز برای آنها رنگ عوض می کند.

 1. به عنوان یک خانم، مطمئنید که می خواهید در هند تنها سفر کنید؟ 
 2. مانند هر کشور دیگری، راهنمای گردشگری هند نیز به وضوح اعلام کرده که از چه مکان هایی باید بازدید و از کجاها باید اجتناب کرد؟ هر خانمی قبل از اینکه دست به اکتشافی از این دست در کشوری بدین پایه خارق العاده بزند باید احتیاط های لازم را به عمل آورد.
 1. من عاشق لهجه ی شما هستم!

ممنون از اینکه قصد تعریف دارید، اما هندی ها در واقع لهجه ندارند! هند کشوری است که در آن زبان های متنوعی وجود دارد که هر کدام از آنها بسیار آهنگین هستند؛ آن جمله می توان به پاهاری، مالایالام یا پنجابی اشاره کرد. جمعیت انگلیسی زبان هندی روی سیلاب های مختلف استرس قرار می دهند تا تلفظی هماهنگ تر ارائه کنند.

 1. شما به بیداری معنوی بسیار نزدیک هستید!

افرادی که چنین حرفی را عنوان می کنند به دو گروه تقسیم می شوند. فیلم Eat Pray Love را زیاد دیده اند یا ایده ی اصلی آنها درباره ی هندی ها به عنوان هیپی هایی است که در هیمالیا زندگی می کنند. درست است که هند زادگاه آیووردا Ayuverda (قدیمی ترین سیستم جامع شفابخشی) و پیشگام فرم باستانی یوگا بوده، اما هر شخصی که شما با او ملاقات می کنید، دالای لاما نیست!

 

هند تجربه ایست متفاوت از سایر تورهای خارجی ،در هندوستان تمامی تضادها در کنار یکدیگر جمع شده اند،قدمت در کنار تجدد،پیشرفت در کنار عقب ماندگی ، فقر شدید در کنار ثروتهای غیر قابل شمارش ،اسلام در کنار بت پرستی وحیوان پرستی، طبیعت وحشی در کنار آلودگی محیط زیست همه وهمه را در تور هند خواهید دید.هند را سرزمین هفتادو دوملت می خوانند ،خلاصه ای از همه ادیان وفرقه ها در هند وجود دارد،فرقه هایی که هر روز به تعداد آنها افزوده می شود ،هر فرقه ای که تعدادی طرفدار داشته باشد می تواند در هندوستان جنبه رسمی پیدا کند ومجوز قانونی بگیرد،تور هند را توریستها به روشهای مختلف تجربه می کنند، تور مثلث طلایی که شامل دهلی ، آگرا وجیپور است ، تور سواحل اقیانوس هند که شامل تور بمبئی وگوا وتور گوا به تنهاییست.تور پونا یا تور پونه که بیشتر مختص دانشجویان وعلاقمندان تحصیل در هندوستان است البته تور طبیعت گردی هندوستان و تور بازدید از حیات وحش هندوستان نیز مورد علاقه جهانگردان است که کمتر توسط مسافرین وتور گردانان ایرانی به آن توجه شده است.

جدیدترین ها

مهاجرت به کانادا با اکسپرس انتری - express entry

برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری کانادا

مهاجرت به کانادا با اکسپرس انتری - express entry راهنمای جامع برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری کانادا...
قوانین مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۲۴

مهاجرت به کانادا در سال 2024: آیا محدودیت‌های جدیدی در راه است؟

قوانین مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۲۴ قوانین مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۲۴ کانادا یکی از مقاصد مه...

هتل های قدیمی جهان

قدیمی ترین هتل های جهان هتل ها در سراسر جهان پراکنده شده اند. بسیاری از هتل ها تغییر کاربری داده ا...
انواع ویزای اروپا

انواع ویزای کانادا

بسیاری از مردم مایل به سفر، تحصیل یا مهاجرت به کانادا هستند اما بهترین راه را برای انجام این کار نم...

سوپر ویزا کانادا

سوپر ویزا کانادا یا همان ویزای والدین کانادا، نوعی ویزای مولتیپل کانادا است که امکان چند بار ورود ب...
تماس با پشتیبانی

ماهبدپرواز از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 16:30 و در روزهای پنجشنبه از ساعت 8 الی 13:30 پاسخگوی شما عزیزان می‌باشد.