english
En

اطلاعاتی درباره قرقیزستان

Rate this post

درباره قرقیزستان بیشتر بدانید

قرقیزستان ، یک کشور افسانه ای در آسیای میانه ، در بین گردشگران بسیار محبوب است و هنوز هم از پتانسیل گردشگری بسیار خوبی برخوردار است
جمهوری قرقیز یک کشور مستقل در آسیای میانه است. قرقیزستان کشوری محاصره شده با زمین های کوهستانی است. این کشور با شمال با قزاقستان هم مرز است ، ازبکستان در غرب و جنوب غربی ، تاجیکستان در جنوب غربی و چین در شرق. پایتخت و بزرگترین شهر آن بیشکک است.

تاریخ ثبت شده قرقیزستان بیش از 2000 سال است که شامل انواع فرهنگ ها و امپراتوری ها است. گرچه از لحاظ جغرافیایی به دلیل زمین بسیار کوهستانی خود ، که به حفظ فرهنگ باستانی آن کمک کرده است ، جدا شده است ، قرقیزستان در چهارراه چندین تمدن بزرگ به عنوان بخشی از جاده ابریشم و سایر مسیرهای تجاری و فرهنگی قرار داشته است. گرچه قرقیزستان که مدت طولانی در محاصره جانشین قبایل و طوایف مستقل قرار داشته است ، به طور دوره ای تحت سلطه بیگانگان افتاده و به عنوان یک کشور-ملت فقط پس از تجزیه اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 به حاکمیت رسیده است.

از زمان استقلال ، قرقیزستان رسماً یک جمهوری واحد پارلمانی بوده است. قرقیزستان عضو کشورهای مشترک المنافع کشورهای مستقل ، اتحادیه اقتصادی اوراسیا ، سازمان پیمان امنیت جمعی ، سازمان همکاری شانگهای ، سازمان همکاری اسلامی ، شورای ترک  ، جامعه TÜRKSOY و سازمان ملل است.

قرقیزهای قومی اکثریت بیش از 6 میلیون نفر را تشکیل می دهند و به دنبال آن اقلیت های قابل توجهی ازبک ها و روس ها به سر می برند. قرقیزستان با سایر زبانهای ترکی ارتباط نزدیکی دارد ، اگرچه روسی همچنان گسترده صحبت می شود و یک زبان رسمی است ، میراث یک قرن Russification. علاوه بر خاستگاه ترکی ، فرهنگ قرقیز عناصر نفوذ فارسی ، مغولی و روسی را نیز شامل می شود.

تصور می شود که “قرقیز” از واژه ترکی “چهل” گرفته شده است – مرجع 40 طایفه بزرگ ماناس. پرچم این کشور  دارای یک خورشید  با 40 پرتوی است.

قرقیزستان
قرقیزستان

اطلاعات عمومی :

پایتخت : بیشکک
ارز : سامسونگ قرقیزستان
جمعیت : 6.202 میلیون (2017) بانک جهانی
نقاط مورد علاقه : ایسیک کول ، سونگ کول ، پارک ملی علاء آرا ،
زبانهای رسمی : قرقیز ، روسی

جمعیت

کشور کمی بیش از 5.6 میلیون نفر است. از آنجا که زندگی در کوهستان سخت است ، بیشتر مردم در دره ها زندگی می کنند. بزرگترین گروه قومی قرقیزها هستند. آنها 72 درصد جمعیت (برآورد سال 2013) را تشکیل می دهند و در سراسر کشور گسترش یافته اند. بزرگترین اقلیتهای قومی ازبک ها (14.5٪) متمرکز در جنوب و روس ها (9.0٪) عمدتا در شمال زندگی می کنند. همچنین دانگان ها (1.9٪) ، اویغورها (1.1٪) ، تاجیک ها (1.1٪) ، قزاق ها (0.7٪) ، اوکراینی ها (0.5٪) و اقلیت های قومی کوچکتر از جمله آلمانی ها وجود دارند.

زبان ها

زبانهای رسمی قرقیز و روسی هستند. ازبک و تاجیک نیز به طور گسترده صحبت می شود. روسی به عنوان زبان lingua franca استفاده می شود. حدود 30،000 انگلیسی زبان هستند  و زبان دوم در کشوراست.

دین
هشتاد درصد از مردم مسلمان (اهل سنت)  هستند . حدود 17٪ (عمدتاً قوم روسها و اوکراینی ها) از مسیحیت ارتدكس روسی پیروی می كنند و 3٪ نیز پیروان مذاهب دیگر هستند.

حقایقی درباره جمهوری قرقیز

۱. کم جمعیت است ,برای هر کیلومتر مربع زمین فقط 29.5 نفر ساکن هستند که قرقیزستان را به یکی از کم جمعیت ترین کشورهای جهان تبدیل می کند .

2. یک کشور کوهستانی است , منطقه کوهستانی تیان شان 80 درصد از قرقیزستان را در بر می گیرد و این کشور حتی به عنوان “سوئیس آسیای میانه” توصیف شده است. بالاترین نقطه آن Jengish Chokusu است که در 7،439 متر (24406 فوت) قرار دارد.

۳. محوطه ای محصور از خشکی است – اما دارای دریاچه ای زیبا است ,قرقیزستان یکی از 45 کشور محصور در خشکی است ، اما تسلیت ایسک-کول ، دومین دریاچه بزرگ مرتفع در جهان  را دارد. طول آن 113 مایل ، 37 مایل عرض و به عمق 668 متر (2،192 فوت) می رسد. این دریاچه در دوران اتحاد جماهیر شوروی یک اقامتگاه تفریحی محبوب بود.
۴.  سکه 3 سام دارد (واحد پول قرقیزستان سام می باشد)
آیا تاکنون یک سکه سه پوندی یا اسکناس سه دلاری یا سکه سه ریالی دیده اید؟ قرقیزستان یکی از معدود کشورهایی است که از این  واحد استفاده کرده است .

۵.دارای سه میراث جهانی یونسکو است , اولی رشته کوه Tien-Shan  است ، دیگری شبکه مسیرهایی که جاده تاریخی ابریشم را تشکیل داده اند ،، سوم کوه سلیمان در حومه  منطقه اوش است. بنا به گفته یونسکو این “کاملترین نمونه کوه مقدس  در آسیای میانه است” و چندین هزار سال پرستش شده است.

۶.  یک شهر 3000 ساله دارد,اوش ، دومین شهر بزرگ کشور  یکی از قدیمی ترین  در منطقه نیز است. بازار وسیع و شلوغ آن  یک تجارت مهم در جاده ابریشم بود ، مسیری زمینی که توسط کاروان های بین اروپا و آسیا در حرکت بود.

۷. دما در تابستان می تواند  تا 40 درجه سانتیگراد ، در دره کم ارتفاع Fergana باشد ، اما در زمستان در کوه ها می توانند تا -30 درجه سانتیگراد افت کند.

۸. چهارمین شهر بزرگ قرقیزستان ، همچنین در ایسیک کول ، یک گوهر واقعی است که کلیسای جامع کلیسای مقدس ارتدکس مقدس ، یک مسجد ، یک باغ وحش و یک دسته از موزه ها را در خود جای داده است. سنگهای Jeti-ügüz Rock ، یک سازه سنگ چشم نواز ، دقیقاً در غرب قرار دارد.
۹. فقط 1.25 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور از گردشگری ناشی می شود ، درصد کمتری نسبت به 174 کشور دیگر .

۱۰.شبکه راه آهن قرقیزستان تا 417 کیلومتر امتداد دارد (همه مسیر کوهستانی است) ، و آن را به یکی از کوتاهترین در جهان تبدیل کرده است. بسیاری از کشورها به هیچ وجه راه آهن ندارند. این مناطق شامل ایسلند ، گرینلند ، یمن ، عمان ، بوتان ، لیبی و پاپوا گینه نو است.

جهت اخذ ویزای شینگن فوری و دریافت ویزای مولتیپل کانادا با ماهبد پرواز تماس بگیرید

جدیدترین ها

مهاجرت به کانادا با اکسپرس انتری - express entry

برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری کانادا

مهاجرت به کانادا با اکسپرس انتری - express entry راهنمای جامع برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری کانادا...
قوانین مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۲۴

مهاجرت به کانادا در سال 2024: آیا محدودیت‌های جدیدی در راه است؟

قوانین مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۲۴ قوانین مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۲۴ کانادا یکی از مقاصد مه...

هتل های قدیمی جهان

قدیمی ترین هتل های جهان هتل ها در سراسر جهان پراکنده شده اند. بسیاری از هتل ها تغییر کاربری داده ا...
انواع ویزای اروپا

انواع ویزای کانادا

بسیاری از مردم مایل به سفر، تحصیل یا مهاجرت به کانادا هستند اما بهترین راه را برای انجام این کار نم...

سوپر ویزا کانادا

سوپر ویزا کانادا یا همان ویزای والدین کانادا، نوعی ویزای مولتیپل کانادا است که امکان چند بار ورود ب...
تماس با پشتیبانی

ماهبدپرواز از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 16:30 و در روزهای پنجشنبه از ساعت 8 الی 13:30 پاسخگوی شما عزیزان می‌باشد.