ویزای شینگن آلمان (گردشگری / بازدید از خانواده و دوستان در آلمان)

تالار شهر قدیمی در بامبرگ، قلعه شوسترین، بازار کریسمس نورنبرگ، Octoberfest، کلیسای جامع کلن و بسیاری از مکان ها و رویدادهای دیگر در آلمان باعث شده است که مسافران زیادی از سراسر جهان برای بازدید از این کشور جذب شوند. علاوه بر این، انواع نان خوشمزه و سوسیس، مهمان نوازی مردم و خیلی چیزهای دیگر باعث شده تنها در سال 2017 به جمهوری فدرال آلمان 459.6 میلیون بازدید کننده جذب شود.

با این حال، ورود به آلمان مانند خوردن یک لیوان آب آسان نیست، زیرا برای ایرانیان داشتن ویزا لازم است . علیرغم این واقعیت که آلمان با موافقت نامه های مربوط به ویزا برای بسیاری از کشورها موافقت کرده است، هنوز هم در سراسر جهان شهروندانی هستند که  نیاز به دریافت ویزا دارند حتی برای کوتاه مدت و گردشگری.

اگر شما قصد سفر به آلمان برای مدت کمتر از سه ماه جهت بازدید از اعضای خانواده یا دوستان و یا گشت و گذار دارید، ممکن است به یک ویزای شینگن نیاز داشته باشید.

در این مقاله می توانید در مورد دریافت ویزای شینگن جهت گردشگری / بازدید از آلمان، فرآیند درخواست، الزامات، هزینه ها و خیلی موارد دیگر بیاموزید.

ویزای شینگن آلمان
ویزای شینگن آلمان

 ویزای گردشگری / بازدید کننده به آلمان

ویزای شینگن آلمان یا بازدیدکننده آلمان ویزایی است که توسط کشورهای عضو شینگن ایجاد شده است، که به صاحب آن اجازه می دهد تا نه تنها آلمان، بلکه همچنین تمام 26 کشور عضو شینگن را بازدید کند . که در قالب یک برچسب به پاسپورت مسافر صادر شده است.

ویزای شینگن برای اهداف گردشگری و یا بازدید از دوستان و اعضای خانواده، شما را تنها به سفر و گشت و گذار در سراسر منطقه شینگن محدود می کند.

لطفا توجه داشته باشید که با داشتن ویزای شینگن آلمان شما مجاز به کار و یا تحصیل نیستید، بنابراین لازم است که برای ویزای دانشجویی یا ویزای کار (ویزای ملی) یا سایر انواع ویزا با توجه به اهداف ورود خود درخواست دهید، اگر مایل هستید برای مسئله ای به غیر از گردشگری آلمان وارد المان شوید.

چه کسی نیاز به ویزای گردشگری / بازدید کننده به آلمان دارد؟

بسته به قوانین و سیاست های تعیین شده توسط کشورهای شینگن، آیا شما به یک ویزای کوتاه مدت به آلمان نیاز دارید یا خیر، همه اینها به ملیت / تابعیت شما بستگی دارد. بنابراین، قبل از رزو هتل و یا گرفتن پرواز به آلمان، اطمینان حاصل کنید که آیا شما نیاز به ویزا برای ورود به آلمان دارید یا خیر؟

بازدیدکنندگانی که نیازی به ویزای آلمان ندارند:

مسافرانی که نیازی به ویزا برای ورود به آلمان ندارند یا برای بازدید از اعضای خانواده یا دوستان خود، باید به یکی از دسته های زیر تعلق داشته باشند:

شهروند منطقه شینگن
شهروند یکی از کشورهایی که قوانین بدون ویزا را با کشورهای شینگن ایجاد کرده اند .
شهروند کشور ثروتمند که دارای قوانین بدون ویزا با کشورهای شینگن نیستند، اما در حال حاضر در منطقه شینگن تحت یکی از شرایط زیر هستند:

دارای شینگن معتبر برای سرزمینهای شینگن هستند.
ویزای ملی صادر شده توسط یکی از کشورهای عضو شینگن را دارند
اقامت دائم یکی از کشورهای عضو را دارند.

* از اول ژانویه سال 2021، تمام مسافران این دسته قبل از سفر به سوی هر کشور عضو شینگن، باید برای ETIAS درخواست بدهند تا اجازه ورود به قلمرو  صادر شود.

بازدیدکنندگانی که برای ورود به آلمان به ویزا نیاز دارند:

از سوی دیگر، یک سری از مسافران قبل از سفر به آلمان باید ویزای شینگن دریافت کنند، اگر آنها شهروندان کشورهای جهان سوم هستند:

موافقتنامه آزاد سازی ویزا با کشورهای عضو شینگن ندارد
توافقنامه آزاد سازی ویزا با کشورهای شینگن دارد، اما مسافر از طریق مرز رد شده است که از طریق سفارتخانه بدون ویزا رد می شوند

چگونه می توانید  ویزای توریستی / بازدید کننده آلمانی بدست آورید؟

برای دریافت ویزای شینگن آلمان ، شما باید مراحل درخواست زیر را دنبال کنید:

مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید.  طبق لیستی که در صفحه اخذ ویزای شینگن فوری وجود دارد.
از کجا باید درخواست کنید . می توانید از سفارت / کنسولگری / آلمان در کشور درخواست کنید.
وقت مصاحبه را انتخاب کنید . شما می توانید به صورت انلاین و یا حضوری در سفارت آلمان آن را تعیین کنید (در ایران به صورت حضوری مقدور می باشد).
هزینه ویزا را پرداخت کنید
شرکت در مصاحبه . مصاحبه ممکن است حدود 20 دقیقه طول بکشد، در طی آن کنسولگری ویزا از شما در مورد سفرتان سؤال می کند و شما باید مدارک خود را ارائه دهید.
منتظر پاسخ بمانید .

شرایط پذیرش ویزای توریستی / مسافرتی آلمان

همانطور که برای هر سفر به هر جای دیگری در جهان، شما نیاز به درخواست ویزا دارید برای ورود آلمان هم شما باید وبزا دریافت کنید.

اسناد مورد نیاز برای اخذ ویزای شینگن آلمان به شرح زیر است:

فرم درخواست به زبان انگلیسی یا آلمانی تکمیل شده است فرم باید به طور کامل، صادقانه و صحیح تکمیل شود، در پایان چاپ و امضا شود.
عکس اندازه گذرنامه . لطفا توجه داشته باشید که این عکس ها باید یکسان باشند و شرایط لازم برای عکس ویزا را که توسط کشورهای عضو شنگن تعیین شده است، داشته باشد.
پاسپورت ملی معتبر . پاسپورت نباید بیش از 10 سال باشد (برای ایرانیان 5 سال می باشد ) و حداقل یک صفحه خالی داشته باشد تا بتوانند برچسب ویزا را بر روی آن قرار دهند .
بیانیه های بانکی شخصی برای سه ماه گذشته
بیمه مسافرتی شینگن . شما باید یک نامه تأییدیه از بیمه درمانی خود را که حاوی حداقل 30 هزار یورو باشد، برای درمان اورژانس پزشکی ارسال کنید.
اثبات از محل اقامت . این می تواند رزرو هتل برای تمام اقامت خود در منطقه شینگن باشد، یا دعوت نامه ای از سوی یک عضو خانواده یا دوستان اقامت در هر کشور یا کشورهای شینگن.
اثبات رزرو پرواز . شما می توانید از خدمات مشاوره ویزای ماهبد پرواز برای رزرو و اثبات استفاده نمایید.
اثبات توان مالی . این می تواند یک بیانیه بانکی سه ماه حساب شما باشد یا یک نامه دیگر از سوی شخص دیگری به عنوان اسپانسر که خودش خدمات دولتی از کانادا دریافت نمی کند باشد.نامه باید تأیید کند که اسپانسر هزینه سفر مسافر را در طول کل سفر به عهده می گیرد.
ارائه نامه ای از شرکت خود (در صورت استخدام)
گواهی رضایت نامه . اگر شما یک دانش آموز هستید، مدرسه یا دانشگاه باید این گواهی را برای شما صادر کند. اگر شما یک کارمند هستید، کارفرمای شما یا شرکتی که در آن کار می کنید باید این نامه را به شما بدهد. اگر شما دانشجو نیستید و کار هم نمی کنید، این گواهینامه الزامی نیست.
ارائه یک نامه . این نامه شخصی باید توضیح دهد که چرا شما مایل به بازدید از آلمان هستید، چه مدت قصد دارید در آنجا باقی بمانید، و  چه کاری انجام می دهید.
دعوت نامه . دعوت نامه شخصی که متقاضی در آلمان می خواهد ملاقات کند، که ممکن است به شکل حمایتی یا فقط در اختیار گذاشتن مسکن شخصی باشد. دعوت نامه نیز باید شامل آدرس، مدت اقامت و جزئیات تماس میزبان باشد.
اثبات وضعیت مدنی . این می تواند یک گواهی ازدواج، گواهی تولد فرزندان، گواهی مرگ همسر، کارت جیره (در صورت لزوم) و غیره باشد.
گواهینامه رانندگی  / یا لایحه ی اثبات دارائی ها. اگر شما قصد درخواست ویزا دارید این گواهینامه به عنوان مدرک اقامت در کنسولگری مورد نیاز است
برای افراد زیر سن قانونی:

در صورت مسافرت همراه با والدین، نامه رضایت امضا شده توسط هر دو والدین
فرم توسط هر دو والدین امضا شده
کپی صفحه اطلاعات گذرنامه والدین (ها)

برای درخواست ویزای گردشگری / مسافرتی آلمانی به کجا مراجعه کنید؟

اگر آلمان تنها مقصد شینگن شما باشد، بسته به این که چگونه مقامات آلمان درخواست ویزای خود را در کشور خود تنظیم کرده اند، ممکن است مجبور شوید به مراکز زیر درخواست ارائه دهید:

سفارت آلمان
کنسولگری آلمان
مرکز ویزا

با این حال، اگر شما قصد سفر به چندین کشور بیش از آلمان را داشته باشید، می توانید در مرکز سفارتخانه / کنسولگری /  آلمان در کشور خود آن را درخواست دهید، فقط اگر آلمان مقصد اصلی شما باشد. چه معنی می دهد:

شما از کشورهای دیگر دیدن خواهید کرد، اما روزهای بیشتری را نسبت به هر کدام از کشورها در آلمان صرف می کنید،
شما روزهای یکسانی را در هر کشوری که بازدید می کنید، صرف خواهید کرد، اما شما از طریق آلمان وارد حوزه شینگن می شوید

اگر هیچ یک از اظهارات فوق با شمامطابقت ندارد، با وجود اینکه شما قصد سفر به آلمان را در بین کشورهای دیگر دارید، ممکن است مجبور شوید در سفارت کشور دیگری عضو شینگن درخواست کنید.

چه زمانی برای ویزای مسافرتی / بازدیدکننده به آلمان درخواست می شود؟

شما برای دریافت ویزای شینگن آلمان حداکثر سه ماه قبل از سفر مورد نظر به آلمان می توانید درخواست دهید. و حداقل زمان برای درخواست ویزای شینگن فوری، دو هفته قبل از سفر خود به آلمان است.

با این حال، به شما به شدت توصیه می شود برای درخواست یک ویزای گردشگری حداقل 3 هفته قبل از تاریخ سفر خود به منظور جلوگیری از هر گونه تاخیر در پردازش اقدام نمایید.

هزینه ویزا برای ویزای گردشگری/ ویزای شینگن آلمان

برای پرداختن به پرونده شما باید هزینه ویزا را پرداخت کنید. هزینه ویزای شینگن آلمان :

• ویزای ترانزیت فرودگاه:  ۶۰ یورو

• اقامت کوتاه مدت ویزای شینگن، کمتر از ۹۰ روز: ۶۰ یورو

• ویزای اقامت طولانی، بیش از ۹۰ روز: ۹۹ یورو

. با این حال، دسته هایی وجود دارند که از پرداخت هزینه ویزا معاف هستند یا مجاز به کاهش هزینه برای دریافت ویزا هستند. قبل از اینکه هزینه را بپردازید اطمینان حاصل کنید که آیا شما متعلق به هر یک ازاین گزینه ها هستید.

لطفا توجه داشته باشید که هزینه ویزا ثابت نیست و قیمت در هر زمان تغییر می کند.

زمان پردازش ویزا

پردازش ویزای کوتاه مدت به آلمان حدود ده روز طول می کشد تا پردازش شود. با این حال، در زمانی که سفارت در حال پردازش بسیاری از انواع درخواستهای ویزا است، ویزای گردشگری می تواند کمی طولانی تر باشد، زیرا ویزای تجاری و یا دیگران با اولویت بیشتری برخورد می شود. این دلیل اصلی شما است که پیشنهاد می شود درخواست خود را برای ویزای شینگن آلمان در اسرع وقت ارائه دهید.

مدت زمان اعتبار ویزای شینگن آلمان

طولانی ترین مدت زمانی که می توانید در آلمان با یک ویزای توریستی شینگن باقی بمانید سه ماه است. با این حال، سفارت آلمان در کشور شما است که تصمیم می گیرد چند روز می توانید در آلمان هزینه کنید و در چه تاریخی. لطفا درک کنید که بین اعتبار ویزا و مدت اقامت فرق وجود دارد.

اعتبار ویزا اولین تاریخی است که می توانید وارد منطقه شینگن شوید تا روز آخر که منطقه را ترک کنید. در حالی که مدت اقامت شما تعداد روزهایی است که می توانید در شینگن صرف کنید، بنابراین اعتبار ویزا همیشه طولانی تر از مدت اقامت است. اعتبار ویزای شما و مدت اقامت را نقض نکنید در غیر این صورت، شما ممکن است با ممنوعیت و یا تبعید مواجه شوید.
جهت اطلاعات بیشتر بر روی اخذ ویزای شینگن فوری کلیک کنید.